Pierwsze medale w 2019 roku.

W Dębicy odbyły się zawody z cyklu Puchar Polski Seniorów i Juniorów w Sumo, w których udział wzięli Maciek Dębowski i Paweł Gołaszewski.

Pomimo, iż obydwaj są jeszcze kadetami to dla Maćka był to kolejny start w grupie juniorów, a dla Pawła debiut w tej grupie wiekowej.

Obydwaj wystartowali, zgodnie z obowiązującym regulaminem, w dwóch kategoriach wagowych do 80 kg i do 90 kg.

Trener Aleksander Wolski szczególnie liczył na dobry występ Maćka, który dwa miesiące temu rewelacyjnie powalczył w Krotoszynie, niestety tym razem przeciwnicy w kategorii do 80 kg okazali się lepsi i ostatecznie wtej kategorii wagowej Maciek zajął V miejsce a Paweł był VII.

Nieco lepiej obydwaj powalczyli w kategorii wagowej do 90 kg, tam Maciek zajął II miejsce a Paweł był IV. W trakcie rozgrywania tej kategorii wagowej doszło do niespotykanej sytuacji, trzech zawodników, w tym Maciek, w walkach eliminacyjnych wywalczyło taką samą ilość punktów, i zgodnie z regulaminem musieli między sobą rozegrać dodatkowe walki aby ustalić kolejność na podium, ostatecznie trzeba było rozegrać aż 6 rund dodatkowych, takiej sytuacji nie pamiętają „najstarsi” sędziowie i trenerzy w sumo.

Dość słaby rezultat osiągnięty w Dębicy oddalił od Maćka szansę występu na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sumo, które w tym roku odbędą się na Florydzie w USA, a był kandydatem do startu w kategorii do 80 kg.