5 medali w Kielcach

W sobotę, 11 maja, w Kielcach odbyły się zawody Pucharu Polski Kadetów i Młodzików w Sumo, w których udział wzięło 300 zawodników i zawodniczek z 25 klubów z całej Polski.

Był to jednocześnie kolejny etap kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Europy w sumo tych grup wiekowych, które odbędą się jesienią na Węgrzech.

Nasz klub reprezentowało 3 zawodników, w grupie młodzików w kategorii wagowej do 70 kg walczył Hubert Murzynowski i po dwóch zaciętych walkach wywalczył srebrny medal i 2 punkty do rankingu krajowego.

Rewelacyjnie powalczyli nasi dwaj kadeci: Maciek Dębowski i Paweł Gołaszewski, którzy zdominowali 3 kategorie wagowe, gdyż zgodnie z regulaminem każdy z nich miał prawo startu w dwóch kategoriach wagowych.

Maciek Dębowski w kategorii wagowej do 75 kg nie znalazł równego sobie przeciwnika i zdecydowanie po 4 wygranych walkach wygrał tę kategorię zdobywając tym samym złoty medal i 3 punkty do rankingu.

W kategorii wagowej do 85 kg walczyli obydwaj nasi reprezentanci, i niestety ku niezadowoleniu trenera Aleksandra Wolskiego spotkali się w walce o wejście do finału, a trener liczył na finał. Wcześniej Maciek wygrał 2 walki w swojej grupie eliminacyjnej i zajął tam drugie miejsce, a Paweł zdecydowanie wygrał swoją grupę, pokonując m.in. medalistę Mistrzostw Europy, w walce o wejście do finału lepszy okazał się Paweł i to on walczył o złoty medal, niestety po kontrowersyjnej decyzji sędziów przegrał finał, ale zdobył srebrny medal i 2 punkty do rankingu, Maciek natomiast zajął trzecie miejsce.

W kategorii do 95 kg startował tylko Paweł Gołaszewski, który ponownie zaimponował dobrą formą i po trzech wygranych walkach przegrał czwartą, która decydowała o zdobyciu złotego medalu.

Sumując nasi zawodnicy wywalczyli 5 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy.

O randze sukcesu niech świadczy fakt, iż w grupie kadetów zajęliśmy 1-2 miejsce wspólnie z taką potęgą w sumo jak TARozum Krotoszyn, ale należy podkreślić, że klub Prezesa PZSumo Pana Dariusza Rozuma, przyjechał na zawody autokarem, a nasz klub reprezentowało tylko dwóch zawodników.

Start naszych zawodników należy ocenić pozytywnie, trener Aleksander Wolski chciałby, aby ten wynik został powtórzony na Mistrzostwach Polski Kadetów, które odbędą się za 4 tygodnie w Bielawie.