Informacja dla rodziców

SZANOWNI  PAŃSTWO

W  liczba otyłch dzieci rośnie w Polsce lawinowo. Z najnowszych badań Fundacji Ochrony Środowiska wynika, że na otyłość i nadwagę w grupie 7-18-latków cierpi ponad 18,6% chłopców i 14,5% dziewcząt, a dynamika tego wzrostu w Polsce jest największa w Europie,po Wielkiej Brytanii. Co gorsza, w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością w Polsce wzrosła aż trzykrotnie.

Jeżeli nie przeciwstawimy się tej tendencji, to w ciągu najbliższej dekady dogonimy w tej niechlubnej statystyce USA.
Otyłość może mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej jej przyczyną jest niewłaściwa dieta, a przede wszystkim zbyt mało ruchu.
Z przeprowadzanych badań wynika, że 70% nawyków ruchowych dzieci nabywają do 4 roku życia, a pozostałe 30%  od 4 do 8 roku życia, i takie nawyki, oraz potrzebę ruchu należy wszczepiać dzieciom od najmłodszych lat.
Dlatego proponujemy wprowadzenie do olsztyńskich przedszkoli programu “Judo w każdym przedszkolu – bezpieczny upadek”, którego założenia przedstawiamy w załączeniu.
Judo to nie tylko sport wyczynowy, oprócz wychowania fizycznego, to także doskonały system edukacji moralnej, świetna zabawa i prawidłowy rozwój fizyczny.